Pojďme společně udělat radost Jitřence...

 

Pracuji v sociálních službách. Letošní rok je pro nás i zdravotníky mimořádný, tak jako pro každého.

Teď na podzim, pár týdnů před  Vánocemi, ve chvíli, kdy máme v našem domově od léta už druhou koronavirovou nákazu klientů a nyní i personálu, jsme si uvědomili, že letošní Vánoce nebudou pro naše klienty ani pro nás zcela jistě normální.  Je nám totiž už nyní jasné, že naši klienti se nebudou moci na Vánoce setkávat se svými příbuznými tak neomezeně a radostně, jako to bylo roky předtím. Návštěvy v předem dohodnutých hodinách, tváře dětí, vnoučat a pravnoučat schované pod rouškami. Omezený čas setkávání s omezenými možnostmi fyzického kontaktu, aby nedošlo k přenosu nákazy na ty, o kterých se mluví v médiích jako o nejzranitelnějších (přestože my pečující víme, jak silní a houževnatí dokážou být).

Víme, že ne všichni se bojí jen nákazy, ale také toho, že dlouho neuvidí svoji rodinu, bojí se, že na ně rodina za zdmi domova zapomíná, když se za nimi teď nesmí. A nejen rodina, ale i staří známí, bývalí sousedé, spolužáci ze školy, bývalí spolupracovníci... Ti všichni byli a stále jsou součástí jejich životů minulých, ale i současných. 

Jako pečující osoby bychom si přáli, aby naši klienti věděli, že naše společnost na ně nezapomněla, i když jsou v izolaci za zdmi domova, že jsou stále plnohodnotnými občany Opočna, Dobrušky i okolních obcí. Máme v péči seniory, kteří mají všichni někoho blízkého, ale jen omezené možnosti kontaktu, což vede k jejich stále narůstající izolaci. Vánoce budou v tomto ohledu pro naše klienty kritické. Pevně doufáme, že vánoční svátky nestráví naši klienti v karanténním režimu. Chceme našim seniorům v domově ukázat, že jejich svět se v posledním půlroce nezmenšil jen na prostor za zdmi domova a neomezil se jen na občasné a striktně naplánované a omezené návštěvy nejbližších osob. Chceme jim ukázat, že jsou stále součástí naší komunity.

Znáte-li někoho, kdo je u nás v Domově Jitřenka, ať už je to starý známý, spolužák ze školy, kolega ze zaměstnání, bývalý soused nebo někdo, na koho jste si roky nevzpomněli, staňte se prosím Ježíškovým dobrým poslem v Jitřence tím, že mu pošlete drobný dárek, zavoláte mu na Štědrý den, pošlete mu nebo přinesete vánoční přání, domácí cukroví nebo něco, o čem víte, že míval rád. A pokud nikoho v domově neznáte a chcete nám i přesto pomoci dostat naše klienty symbolicky za zdi domova, vzpomeňte si na ně podobným způsobem s tím, že prostě učiníte totéž. 

Na našich webových stránkách jsme si dovolili pro vaši inspiraci umístit tipy na drobné dárky, které by našim klientům udělaly radost. Ale radost jim přinesou i jiné drobné pozornosti. Stačí výrobek od dětí, perníčky, dopis, pohlednice.  Je nutné k dárku připojit vzkaz, přáníčko s věnováním od konkrétního dárce. Tím se mohou stát jednotlivci i kolektivy pracovníků, firmy apod. Požadavek na přiložený vzkaz je kvůli tomu, aby klienti cítili, že jsou tady s vámi a že jsme na ně v této složité době pro vlastní starosti nezapomněli... Chtěli bychom našim klientům v jejich malé komunitě v Jitřence dopřát vánoční strom s množstvím dárků a hlavně vzkazů od všech, kteří na ně myslí, i když se v životě nikdy spolu nepotkali a dělí je třeba 80letý věkový rozdíl. Nezáleží na ceně či velikosti dárku. Naši klienti nejvíce ocení to, že jste si na ně vzpomněli, že na ně myslíte, a to se vyčíslit penězi nedá.

Jitřenka a naši pracovníci jsou vám k dispozici v pracovní dny v době od 8.00-15.00 hod. na adrese Tyršova 683, Opočno. Sociální pracovnice se vám bude věnovat v tyto hodiny i telefonicky na tel. č. 773 606 351.

Na závěr bych ráda připomněla, že na Štědrý den a vánoční svátky nebudou naši klienti v Jitřence sami. Bude s nimi personál, který o ně bude pečovat v době, kdy by mohl být doma u stromečku s vlastní rodinou, dětmi, svými stárnoucími rodiči, kteří také vyžadují péči. Zaslouží si velký dík za to, co intenzivně zažívá od letošního  března. Pouze ten, kdo si u nás vyzkoušel pracovat třeba jen jako student nebo dobrovolník, ví, jak náročná je to práce.

V letošním roce pro pečovatelky, zdravotní sestry i ostatní personál v Jitřence  přestal existovat normální pracovní i rodinný život. Nikdo nám z ničeho neslevil, jen více naložil. Smekám před naším ryze ženským personálem za chvíle, kdy obyčejné pečovatelky jako postavy z dokumentů v  televizi vstupuji do pokojů Covid nakažených klientů v  „plné polní“ v oblecích, ve kterých je neskutečně vedro, se štíty  a brýlemi které se neustále mlží s vědomím, že se mohou samy nakazit nebo nákazu přinést k vlastním stárnoucím rodičům domů. A v tomto vykonávají rutinní ošetřovatelské a pečovatelské činnosti a   vědí, že před klienty nesmí dát najevo, že mají strach, s vědomím že nevidí světlo na konci tunelu v nejbližších měsících.  A přesto  dál zůstávají... I  těmto svým obyčejným způsobem výjimečným,   houževnatým a oddaným ženám můžete napsat v krátkém vzkazu,  že v letošním roce si naši úctu zaslouží víc než kdy jindy. 

 

Mgr. Kamila Vilímková, ředitelka domova Jitřenka

 

 

Všechny osobní dárky ze seznamu již byly dárci splněny - jsou již v domově. nebo byly přislíbeny. Všem dárcům děkujeme! Stále můžete nosit  pouhá přání k vánocům, dopisy, pohlednice, popř. "univerzální" dárky uvedené níže (nějsou nutné), spravedlivě je rozdělíme. 

Všechny dárky přijímáme pouze s osobním písemným věnováním dárce  - např. přiložte kartičku s textem  „Krásné vánoce Vám přeje rodina …“, „Myslím/e na Vás…“ atd…

 

Pokud bude dárek při předání do domova  zabalen, prosíme napište na něj, co obsahuje, abychom věděli, komu patří a nemuseli jej rozbalovat. Ev.je možno napsat přání s vynecháním jména (nebo iniciálu napsat tužkou) a my celé jméno dopíšeme...

 

Další užitečné dárky pro všechny  seniory:

-např.papírové kapesníčky v papírových krabicích s pěkným dekorem, kosmetika pro seniory (např.Senicare, Menalind, Excipial, Nivea apod. - sprchové gely, tělová mléka), jiná běžná kosmetika - šampony, sprchové gely. Pro dámy krém na obličej, ruce aj., pro pány potřeby na holení. 

-froté žínky, ručníky (ne velké osušky)

-povlaky na polštářky bavlněné nebo mikroplyš nebo komplet povlak i s vnitřkem, mikroplyšové deky (lehké)

-inspiraci na další dárky naleznete na př.na stránách www.babickarstvi.cz. www.darky-seniorum.cz...

Prosíme. nedávejte jako dárek svíčky - jsou možné pouze svíčky na baterie, v domově je zakázána manipulace s otevřenám ohněm!

 

 

Pro vánoční atmosféru:

-2 živé vánoční stromy pokud možno neopadavý druh  (střední velikost) + 2 kovové stojany na stromeček

-elektrické osvětlení na 2 vánoční stromky

-televize  na  izolační pokoje (pro pobyt klientů v karanténě) – celkem potřebujeme  4 televize  úhlopř. cca 80 cm + set-top box (nebo s již zabudovaným) - 2 již máme přislíbené

-cukroví  klasické nebo dia (asi tak půl dia a půl normální)

 

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ A NEJVĚTŠÍ DÁREK JE VAŠE OSOBNÍ PŘÁNÍ, které musí být vždy připojeno k dárku !!!

 

Např. přání k drobnému dárku: "Letošní vánoce na Vás myslíme víc než kdy jindy - nemůžeme vás navštívit, ale Pepíček Vám alespoň nakreslil obrázek, na kterém je vánoční stromeček pro Vás. Ten flek nad stromečkem je Ježíšek, který Vám nese dárky. Pepíčkovi jsou 4 roky. Majdalénka, které je 8 let,  Vám upekla perníčky. Snažila se je ozdobit, omluvte prosím, že nejsou tak hezké jako z obchodu. Přestože jsme se nikdy nepotkali,  myslíme na Vás  věříme, že  budete mít hezké vánoce!  Rodina Novákova z Dobrušky

 

Nebo: Firma….a její zaměstnanci Ája, Péťa, Zuzka, Lidka, Honza, Láďa a Jarda na Vás letos myslí a posílají vánoční pozdrav, držte se a užijte si pěkné vánoce!!!

 

Nebo: Jsem žák 5.A. ZŠ  v ….. a chtěl bych Vám popřát pěkné vánoce, abyste věděl, že na Vás myslíme, i když  Vás nemůžeme navštívit a zazpívat Vám koledy jako minulý rok.  Těším se, že se uvidíme za rok! Pepík Novák

 

 

 

 

 


Fotogalerie: Vánoce pro Jitřenku